blog

DMX Nedir?

DMX yani Digital Multiplex, tek kablo üzerinden sinyal göndermeye dayalı bir data protokolüdür. DMX, ışık ile ilgili cihazları, parçaları, dimmer-ların kontrolü sağlar. Endüstride, eğlence sektöründe özellikle DMX 512 olarak adlandırılan protokol sıklıkla kullanılır.

Arama motorlarında “DMX” ismi ile ufak bir araştırma yaparsanız sıklıkla gece klüpleri, barlar, salonlar, tiyatro sahneleri gibi toplumun sürekli ziyaret ettiği yerlerin resimlerini ve videolarını göreceksiniz.

DMX512, adında belirtildiği gibi 512 kanala sahiptir ve bu sayı kadar cihaz ile iletişim sağlayabilir. Bu protokol asenkron seri dijital data protokolüdür.

1 master DMX controller, 1 slave Dimmer ve bir lamba ile basit bir DMX yapısı kurulur. Veya 4 kanallı bir dmx decoder ile 4 adet ışık kaynağını yönetebilirsiniz. Ya da 0 ile 255 arasında hassas olarak ayar yapabileceğiniz 8 adet düğmelerinizle, daisy-chain topolojisi kullanarak 8 farklı ışık kaynağını işleyebilirsiniz.

DMX512 konnektörleri 5 pinli ve 3 pinli olmak üzere iki çeşittir. Piyasada sıklıkla kullanılan 3 pinli olanlardır. Bu pinlerin bir tanesi “DATA -“, biri “DATA+”, diğeri ise “GROUND” pinidir. DMX 512 protokolünde iletim hızı 250 kHz’dir. Minimum DMX paketi boyutu 5700 bittir. Her saniyede minimum 44 DMX paketi gönderilir.

SWITCH THE LANGUAGE
ARC I Mimari Led Aydınlatma

Dış cephe mimari aydınlatma projelerinde yer alan ARC Mimari Led Aydınlatma firmamız öncelikle aydınlatma tasarımını bir video sunumu ile hazırlayıp, dmx pixel dot ile dış cephe led giydirme ya da dmx line ile dış cephe mimari led aydınlatma armatürleri kullanarak ikonik yapılara uyumlu led cephe ya da cephelerde pixel led ekran uygulamaları yapar. Kullanmakta olduğumuz ürünler kaliteli dmx kontrollü wall washer, dmx dot pixel, dmx lineer tarzı RGB led aydınlatma armatürleridir.