blog

Dış Cephe Led Aydınlatma

İsamu Naguchi‘ nin “mimarlar arasında bir filozof” olarak adlandırdığı ve Kaliforniya’ daki Salk Enstitüsü‘ nün ve de Bangladeş Parlamentosu‘ nun Estonyalı ünlü mimari Louis Kahn; “Güneş binaya çarpana kadar binanın ne kadar muhteşem olduğunu bilmiyordum” der. Ünlü mimarın ünvanına yakışır sadece bu sözü bile, aydınlatmanın bir yapıda ne denli önemli olduğunu gözler önüne serer.

Mimari tasarımlar kim ya da kimler için tasarlanırsa tasarlanıyor olursa olsun, ışığın tasarımdaki kullanımı son derece önemlidir. Küçük bir ev, kullanışlı bir ofis veya ışıldamak isteyen bir dükkan. Dünyanın neresinde olursa olsun yapılar, ışıklandırmaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü tüm mimari tasarımlar içinde yaşayacakları insanlar için tasarlanırlar ve insanların en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi de ışıktır. Bu yüzden ışığın kullanımı mimarlıkta son derece önemli bir husus olarak karşımıza çıkar.

Işık ve aydınlık, insanlar için ihtiyaç olmanın yanında aynı zamanda estetik bir unsurdur. Mimari tasarımlarda ışığın kullanımı, aydınlık insanlara ferahlık verir, onları psikolojik olarak iyi yönde etkiler. Bu yüzden ışık ve aydınlık, ışığın kullanımı gibi unsurlar mimarların üzerinde en çok durdukları unsurların başında gelir. Işık kullanımı konusunda farklı bir yol izleyen Gotik mimari, mimarideki bu genel eğilimin aksine mekanların içinde de dışında da karanlığın ve karanlık alanların üzerine düşer. Gotik mimarinin, gotik sanat akımının insanları suçluluk ve karamsarlığa ittiğini söylemeye gerek yok.

Yapının dışına çıktığımızda da ışık, binanın makyajı olarak çıkar karşımıza. Köşeler, peyzaj, yüzeyler ışığın ve aydınlığın gücüyle kendilerini bulurlar. Bu yüzden bir yapının dışında da ışık ve aydınlık son derece önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. Projelerini çizmeye yeltenen mimar için ışık, istenildiği gibi kontrol edilebilen bir meta halini alır. Bir de bu proje, Güneş’ in kendini bonkörce sergilediği bir coğrafyada şekilleniyorsa doğal ışığı kullanmak başlı başına bir mesele halini alır.

Özetle, mimarlar için, mimarlık için ışık, ışığın kullanımı, aydınlık ve aydınlık alanlar büyük önem taşır. Çünkü ışık ve aydınlık insanların en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bu yüzdendir ki mimarlar ışığın kullanılması meselesine büyük önem verirler.

Işığı mekanlarınıza taşıyanlarsa aydınlatma firmalarıdır. Aydınlatma firmaları elektriğin gücünü ışığa dönüştürecek çözümler üretirler ve bu çözümleri mimarlarla paylaşırlar. Mimarlar da ışığı, usta bir kuyumcunun elindeki altın gibi ince ince işleyerek onun kıymetini bilerek mimari tasarımlarında uygularlar. Mimarların projeleri için en uygun aydınlatma çözümlerini ise özel mimari aydınlatma firmaları gerçekleştirmektedirler.

SWITCH THE LANGUAGE
ARC I Mimari Led Aydınlatma

Dış cephe mimari aydınlatma projelerinde yer alan ARC Mimari Led Aydınlatma firmamız öncelikle aydınlatma tasarımını bir video sunumu ile hazırlayıp, dmx pixel dot ile dış cephe led giydirme ya da dmx line ile dış cephe mimari led aydınlatma armatürleri kullanarak ikonik yapılara uyumlu led cephe ya da cephelerde pixel led ekran uygulamaları yapar. Kullanmakta olduğumuz ürünler kaliteli dmx kontrollü wall washer, dmx dot pixel, dmx lineer tarzı RGB led aydınlatma armatürleridir.